İzmir evlilik Danışmanı

İzmir’de Çift & İlişki Danışmanlığı

Tüm ilişki sorunlarınızın en etkili psikolojik danışmanlık yöntemleriyle çözümü, bilgi ve randevu için bize ulaşın.

İlişki Danışmanlığı:

İlişki danışmanlığı, kişilerarası ilişkileri daha doyum verici hale getirmek için gerçekleştirilen bir psikolojik danışmanlık sürecidir. İlişki danışmanlığı, ilişki ve psikolojik danışmanlık kavramları etrafında şekillenir.

İlişki Danışmanlığı neleri kapsar?

ilişki danışmanlığının etki alanı tüm insan ilişkilerini kapsayacak şekilde geniş tutulabilir. Yani biz, sahip olduğumuz herhangi bir ilişkiyi daha doyum verici hale getirebilmek için psikolojik danışmanlıktan istifade edebiliriz. Bununla birlikte ilişki danışmanlığı esas vurgusunu, yakın ilişkiler, duygusal ilişkiler ve kadın erkek ilişkileri üzerine yapar. İlişkinin yapısına göre danışmanlığı farklı isimler alabilir.

Mesela, herhangi bir yakınımızla yaşadığımız ilişkiyi daha doyum verici hale getirmek için gerçekleştireceğimiz sürece kişilerarası ilişki danışmanlığı diyebiliriz. Evli olmayan çiftlerin yaşadıkları sorunların çözümü için gerçekleştirilen ilişki danışmanlığına çift danışmanlığı denebilir. Evli çiftlerin ilişki sorunları için gerçekleştirilen ilişki danışmanlığına evlilik danışmanlığı, aile (anne-baba ve çocuklar) üyeleri arasındaki sorunların giderilmesi için gerçekleştirilen ilişki danışmanlığına, aile danışmanlığı denebilir. Özetle ilişki danışmanlığı, insan hayatındaki tüm ilişkileri konu edinebilir.

Çift ve Evlilik İlişkisinde Çıkan Sorunlar:

Sağlıklı bir cinsel hayatın olmayışı, cinsel açıdan uzaklaşma
Evlilik ile ilgili beklentilerin karşılanmaması
Çiftlerin birbirlerini olduğundan farklı algılaması ve değiştirmeye, kendine benzetmeye çalışması
Ortak zaman geçirememe ya da bundan keyif alamama
Çok sık tartışmalar ve çoğunlukla bunun kavgaya dönüşmesi
Aşırı kıskançlık, güven sorunları, sadakatsizlik
Rekabet ve güç savaşları, öfke
Ailelerle ilgili yaşanan sorunlar
Ortak yaşamın gerektirdiği sorumlulukların yerine getirilmeyişi
Rutinlik, monotonluk, sıcaklık ve samimiyetin azalması
Duygusal ihtiyaçların karşılanmaması, hissizlik, ilgisizlik
Çiftlerden birinin yaşadığı fiziksel, zihinsel, psikolojik sorunların evliliğe getirdiği zorluklar

Çift ve Evlilik Danışmanlığı Nasıl İşler?

Danışmanlığın amacı , danışmanın çiftlere ne yapması gerektiğini söylemesi ya da birinin haklılığını göstermesi değildir. Amaç çiftlere yaşadıkları sorunlara farklı bir pencereden bakmalarını sağlamak, farkındalıklarını artırmak, çözüm yollarını bulmalarını sağlamak ve hayata geçirmelerinde destek olmaktır. Tüm bunları yaparken ilişki çatışmaları, birbirlerini anlama, duygularını fark etme, dinleme, kabul etme, çatışma yönetimi, problem çözme becerileri geliştirir.

Çift ve Evlilik Danışmanlığı Nedir?

Evlilik, çift danışmanlığı ilişkinin huzurlu, tatminkar, sağlıklı bir birliktelik olarak yürümesini engelleyen olumsuz faktörlerin bu alanda uzman birprofesyonel ile ele alınması ve çözüm yolarının danışanlarla birlikte belirlenmesi ve hayata geçmesinin sağlanmasıdır.