Evlilik Danışmanlığı & Evlilik Sorunları

Aile ve evlilik sorunlarınızın en etkili psikolojik danışmanlık yöntemleriyle çözümü,bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Evlilik Psikolojisi Danışma  Merkezi:

Evlilik için doğru insanı bulmak istiyorsanız. Hayatınızda neden biri yok diye düşünüyorsanız, arkadaşlarınız evlendi niye benim hayatımda ‘o olmazsa yaşayamam’ dediğiniz biri yok diye düşünüyorsanız, hep yanlış kişiyi seçiyorum diyorsanız, birlikte olduğunuz kişinin size uygun olup olmadığını anlamak istiyor, birlikte olduğunuz kişilerin size olan davranışlarını beğenmiyorsanız, birlikte olduğunuz kişiyi evliliğe götürmek istiyorsanız, evlisiniz ama ilişkiniz de sorunlar yaşıyorsanız, evliliğinizde iletişimsizlik ön plana çıktı ise, evliliğinizin çatırdamaya başladığını hissediyorsanız artık cinsel ilişkilerinizde azalma, monotonlaşma yaşıyorsanız profesyonel destek almanın zamanı gelmiş demektir.

Evlilik Danışmanlığı

Evlilik çatışması insan yaşamındaki problemlerin en rahatsız edici olanlarından biridir. Her evlilikte bazı problemler yaşanır ancak kimi zaman problemler çiftlerin derin bir hayal kırıklığı yaşamasına ve evliliğin devamını sorgulamaya kadar varabilir. Oysa bu olumsuz gidişi durdurmak mümkündür. Çiftler bunu bazen kendi çabalarıyla, problem çözme becerileri geliştirerek başarabilseler de çoğu zaman profesyonel bir yardım gerekmekte ve evlilik  danışmanlığına ihtiyaç doğmaktadır.

Hangi noktada psikologa başvurmak gerekir?

Hiçbir evlilik mükemmel değildir. Hemen her çift evliliği boyunca zaman zaman yardıma ihtiyaç duyabilir. Evlilik danışmanlığı almak için mutlaka sıkıntılı bir evlilik içinde olmak da gerekmez. Bizim ülkemizde henüz pek alışılmış değildir ama yurt dışında evlilikleri sağlam olan bir çok çift ilişkilerini daha da geliştirmek ya da çıkabilecek sorunları önlemek amacıyla evlilik danışmanlığı almakta ya da ilişki geliştirme programlarına katılmaktadır.

Çözüme kavuşmayan sık tartışmalar, olumlu duyguların kaybı, arkadaşlık, seks ve canlılığın azalması evliliğin sorunlu olduğunun işaretleridir. Önemsememe, içe çekilme, şiddet ve bağlantının tümüyle kopuk olması söz konusuysa eğer evliliğin büyük bir problem içinde olduğunu ve boşanma riskinin yüksek olduğunu söylemek mümkündür. Evlilik çatışmasından söz etmek için resmi olarak evli olmak şart değildir. Uzun dönemli ciddi ilişkilerde de bu tür problemlerle evlilik danışmanlığına ihtiyaç duyulabilir.

Sorunlu evliliğin sonuçları:

Evlilik çıkmaza girdiğinde eğer önlem alınmazsa gidişat domino taşlarının yıkılması gibi bir hal alıp evliliği bitme noktasına getirebilir. Bu nedenle sorunların büyümesini, çözülmez hal almasını beklemeden problemi tespit edip çözümlemek gerekir.

Evlilik danışmanlığı nasıl uygulanır?

Çift danışmanlığının bir çok türleri vardır. Bazıları beceri ve pratiği arttırır. Bazıları geçmişe daha çok yönelir ve işlerin nasıl bu hale geldiğine bakar. Bir kısmı da ikisini birleştirir.Danışmanlık süresi yaşanan problemin türüne, yoğunluğuna ve kişilerin değişim hızına göre değişebilir. Görüşme sayısı gelişmelere göre belirlenir. Görüşme aralıkları; seanslarda ele alan konuların yaşama geçmesine fırsat tanıyacak kadar uzun ama eski alışkanlıkların sürmesine izin vermeyecek kadar kısa zaman diliminde olması dikkate alınarak düzenlenir. Başlangıçta genel olarak haftada bir olarak başlanan seanslar, ilerleme sağlandıkça değişimin kişilerin kendi gayretleri ile de sürdüğünden emin olmak için aralıklar açılarak ve sonlara doğru seyreltilerek danışmanlık sonlandırılır.

Ek Bilgi