Kademeli Kas Gevşetme Tekniği & Stresle Başa Çıkmanın En Sağlıklı Yolu

Bu program ile kendizi rahat hissetmek için kendinize 10 dakika ayırın. Dilersenin ensenize bir yastık ve dirseklerinize 2 yastık alarak destekleyebilirsiniz.

Sırtüstü yatınız. Rahat olunuz. Ayaklarınız ve dizleriniz yavaşça gevşiyor. Kollarınız vücudunuza paralel olarak kalıyor. Parmaklarınızı serbest bırakın. Sakin ve düzenli olarak nefes alınız. Her nefes aldığınızda göbeğiniz yukarıya doğru şişiyor ve nefes verdikçe iniyor. Yüzünüzü kasmayın ve rahat olunuz. Gözlerinizi sıkmadan kapalı tutunuz. Dudaklarınız kapalı. Dikkatinizi ellerinize ve kollarınıza veriniz. Ellerinizi yumruk haline getirin ve her iki kollarınızın alt kısmını hissedecek şekilde vücudunuza deydiriniz. Kuvvetinizi toplayınız. Gerilimi hissedebiliyor musunuz? Sakin ve derin nefes almaya devam ediniz. Gergin olmaktan çıkın ve gevşemenin ne kadar güzel olduğunu hissedin. Kollarınızı vücudunuzun yanına hafifçe bırakın. Gerilmek ve gevşemek arasındaki farkı hissediniz. Gerilmeyi bırakınız ve gevşemenin size verdiği huzuru hissediniz. Gerilimin gitgide nasılda yokolduğunu hissediniz. Vücudunuzun her yerinizi gevşek ve rahat tutunuz. Kollarımızla devam edeceğiz ancak bu sefer kollarımızın üst tarafını kullanacağız. Elleriniz açık şekilde avuçlarınızın içini yattığınız yere sıkıca bastırınız ve kollarınızın üst alt kısmı yattığınız yere dokunsun. Sakin nefes almaya devam ediniz ve çenenizi rahat ve gevşek şekilde bırakınız. Gerilimi hissedebiliyor musunuz? Gerilmeyi bırakınız ve gevşemenin size verdiği huzuru hissediniz. Gerilimin gitgide nasılda yokolduğunu hissediniz. Her yeriniz rahat oluncaya kadar gevşeyin. Şimdi yüzünüze odaklanın. Göz kapaklarınızı sıkıca kapatın, burnunuzu yukarıya kaldırmaya çalışın ve dudaklarınızı birbirine sıkınız.

Gerilimi hissedebiliyor musunuz?

Gerilmeyi bırakın ve yüzünüzü rahatlatın. Gerilmeyi bırakınız ve gevşemenin size verdiği huzuru hissediniz. Gerilimin gitgide nasılda yokolduğunu hissediniz. Göz kapaklarınız kapalı olmasına rağmen, göz bebeklerinizi sağa ve sola doğru çeviriniz veya göz kapaklarınızın içinde gördüğünüz küçük noktalara odaklanınız ve onların sonsuzluk işaretleri olduğunu düşünün. Derin bir nefes alınız. Vücudunuzun tüm kasları ve uzuvları gevşek ve rahat. Şimdi omuzlarınıza odaklanınız. Yattığınız yere doğru omuzlarınızı bastırınız. Sakince nefes almaya devam ediniz. Gerilimi hissedebiliyor musunuz? Gerilmeyi bırakınız ve vücudunuzun yattığınız yere düştüğünü hissediniz. Gerilmenin ve gevşemenin arasındaki farkı hissediniz. Gerilmeyi bırakınız ve gevşemenin size verdiği huzuru hissediniz. Gerilimin gitgide nasılda yokolduğunu hissediniz. Yine omuzlarımızı kullanarak kulaklarımıza doğru yukarıya doğru kaldırmaya çalışınız. Gerilimi hissedebiliyor musunuz? Tüm gerilimlerden kendinizi arındırınız. Gerilimin gitgide nasılda yokolduğunu hissediniz. Gerilmeyi bırakınız ve gevşemenin size verdiği huzuru hissediniz. Vücudunuzun tüm kaslarının ve uzuvların gevşediğini hissediniz. Şimdi bacaklarımızı kullanalım. Ayak parmak uçlarımızı olabildiğince kaval kemiğinizin hizasına getirmek için yukarıya kaldırınız. Bu şekilde birkaç santim gergin bir şekilde bacaklarınızı yukarıya kaldırınız. Sakin nefes almaya devam ediniz.

Gerilimi hissedebiliyor musunuz?

Vücudunuzu serbest bırakınız. Vücudunuzun tüm kaslarının ve uzuvların gevşediğini hissediniz. Tüm gerilimlerden kendinizi arındırınız. Gerilmeyi bırakınız ve bacaklarınızı yattığınız yere bırakarak, gevşemenin size verdiği huzuru hissediniz. Gerilimin gitgide nasılda yokolduğunu hissediniz. Şimdi sıra popoya geldi. Popo yanaklarınızı birbirine sıkıca sıkınız. Gerilimi hissedebiliyor musunuz? Kendinizi tekrar gevşetin. Tüm gerilimlerden kendinizi arındırınız. Gevşemenin size verdiği huzuru hissediniz. Gerilimin gitgide nasılda yokolduğunu hissediniz. Kendinizi tüm gerilimlerden arındırın. Vücudunuzda yaptığınız bu küçük seyahatten sonra, şimdi ayak parmaklarını yere doğru eymeye çalışınız. Bu arada tabanlarınız gerilecek ve ayağınızdaki tüm kaslar harekete geçecek. Topuklarınızı yattığınız yere sıkıca bastırınız. Gerilimi hissedebiliyor musunuz? Tüm gerilimlerden kendinizi arındırınız. Vücudunuzun tüm kaslarının ve uzuvların gevşediğini hissediniz. Gerilmeyi bırakınız ve gevşemenin size verdiği huzuru hissediniz. Gerilimin gitgide nasılda yokolduğunu hissediniz. Kendinizi tüm gerilimlerden arındırın. Kendi içinizi hissetmeye çalışınız. Gevşemenin huzurunu yaşayınız ve vücudunuzdaki tüm kaslarınızın algılarını ve nasıl rahatladığınızı düşününüz. Kendinizi kuvvetli ve güçlü hissediyorsunuz. Uzun uzun esneyiniz. Şimdi yavaşça göz kapaklarınızı açınız.

Sırtınız ve omuzlarınızın dik duruma gelecek şekilde oturarak doğrulunuz. Kollarınızın genişçe yan taraflara açarak esneyiniz ve ayak parmaklarınızın ucuna basarak ayağa kalkınız. Derin ve sakin nefes almaya devam ediniz. Diz kapaklarınız rahat bir şekilde vücudunuzu silkeleyiniz. Sakinleşin ve gevşeyin. Hiç hareket etmeyiniz ve ayakta durunuz. Son bir kez daha vücudunuzun içini hissediniz. Şimdi, son dakikalarda vücudunuza depoladığınız güç ve kuvvet ile tekrar günlük çalışma temponuza geri dönebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir cevap yazın