Kekemelik & Süreci

Kekemelik konusunda en etkili psikolojik danışmanlık yöntemleriyle çözümü, bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Kekemelik Nedir?

Genetik olduğu düşünülen kekemelik, aslında genetik değildir. Çünkü bilimsel sonuçlar bize bunun kesin olduğu ile ilgili bir veri sunmamaktadır. Ancak yaşanan sorunların detayına bakıldığında kişinin ailesinde de kekeme olduğu görülebilmektedir. Bunun asıl sebebi bilinenin aksine genetik olduğu için değil kişinin o kekeme kişiyi özellikle küçük yaşlarda kendine rol model gördüğü ve onu kendine örnek aldığı için sıkıntı baş göstermeye başlamaktadır. Kekemeliğin tedavisi ise sorun ortaya çıktığı an itibari ile değil üzerinden belli bir süre geçip kekemelik kalıcı hale geldiği tespit edildiği an itibari ile söz konusu olmalıdır.

Kekemeliğin Gelişimi & Süreci

Kekemelik bilhassa 2 -7 yaşları arasında yaşanan sorunlu daha doğrusu ürkütücü anlarına ardından ortaya çıkmaktadır. Yaşanan bu sorunlu olayın ardından görülen reaksiyon sonucunda kişi konuşma bozukluğu yaşamaya başlayabilir. Fakat unutulmamalıdır ki bu normal şartlarda şokun sonucunda beklenen ve geçici bir sorun olarak doğan bir problemdir. Bu durum belli bir süre sonra hala devam eden bir boyutta sürüyor ise artık kalıcı kekemelik ve kekemeliğin tedavisi ile ilgili konulardan bahsedilebilir. Bu süreç içerisinde çocuğun üzerine panik hali ile gidilmemeli sorun sanki ölümcül bir problemmiş gibi çocuğun yanında gereksiz konuşmalar yapılmamalıdır.Kekemeliğe son verilebilir.

Kekemeliğin Tedavi Süreci:

Kekemelik tedavisi kişilerin ciddi manada azimli olabilmesi ile doğru orantıda başarıdan söz edebileceğimiz bir süreçtir. Genel anlamda isteksizlik tamimiyle değiştirilmesi gereken konuşma sisteminin kişi tarafından benimsemesi noktasında süreci zora sokmaktadır. Devamlılığı içerisinde yapılması gereken detayları paylaşacağımız kekemelik tedavisi, zaman ayrılması gereken ve oldukça sık bir düzende devam etmesi gereken bir kavram olarak bilinmelidir. Kısa süreçlerde beklenen sonuçların kesinlikle uzun vadede başarılı sonuçlar vermeyeceğini söyleyebiliriz. Yıllardır devam eden problemli konuşma alışkanlığının sürekli kullanılan bir yapı olması hasebiyle değişimi / iyileştirilmesi kişi tarafından sıkıcı bulabilen egzersizlerle desteklenmelidir.

Sonuç:

Kekemelik tedavisi bireysel olarak uygulanması gereken hassasiyette özel süreçlerdir. Kişilerdeki takılmaların kekemeliğin hangi boyutunda olduğunun tespiti ve ona uygun süreçlerin işlem görmesi kişi üzerindeki verimliliği arttırmaktadır. Her bireye aynı teknik ya da yöntemin uygulanması her bireyde aynı sonucu vermemektedir.

Kekemelik tedavisi olarak adlandırılan süreçlerin başarıları aslında ne kadar işe yaradıkları ile ölçümlenmelidir. Kekemelik gibi psikolojik kökenli ve ruhsal boyutlu etkileşim oranı yüksek olan problemler düzelmiş gibi olabilmekle birlikte bir süre sonra kendi yüzünü en acımasız olduğu şekliyle kişilere maalesef yeniden kendini gösterebilmektedir. Bu yüzden uzmanların bu kekemelik sorununu aşmak adına uyguladıkları yöntemleri, arka planını düşünerek uygulamaları gerekmekte, kişilere verilen seans takviminde kekemeliğin son bulacağı tarihinden sonra da rutin kontrollerle bu başarının devamının tespitini gözetmek gereklidir. Başarılı bir kekemelik tedavisi süreçlerinin arka planın da düşünülmesi gerekli tüm detayların işlemesi için gereklidir. Kekemelik tedavisi sonucunda göz ardı edilen kontrol süreçleri, devamlı bir başarı için eksik kalan bir detay olacaktır. Bu yüzden süreç sonrasındaki kontrol aşamaları oldukça önemlidir.